Nierziekten (nefrologie) - Dialyse

De dienst nierziekten of nefrologie focust op de nieren. Bij bepaalde chronische nierziekten werkt de nierfunctie niet voldoende meer. Ondanks een dieet en medicatie is de nierwerking lager dan 15 procent. Afvalstoffen hopen op in het bloed en het lichaam raakt vergiftigd. Dit kan uiteindelijk tot een coma en zelfs tot de dood leiden. De nefrologen of nierartsen schrijven dan een dialyse voor. Een dialyse zuivert het bloed op een kunstmatige manier.

Veel nierpatiënten hebben ook hartklachten. Bij sommige hartpatiënten, met erge kortademigheid, kan dialyse aangewezen zijn om overtollig vocht uit het lichaam weg te halen.

Soorten dialyse

Dialyse is een intensieve behandeling die in belangrijke mate ingrijpt op het dagelijkse leven. Dit geldt in de allereerste plaats voor de patiënt, maar ook voor zijn of haar directe omgeving.

Er zijn twee vormen van dialyse. 

  • Hemodialyse of dialyse met een kunstnier, is de meest bekende vorm. Hierbij gaat het bloed van de patiënt door de kunstnier. Deze behandeling vindt plaats in het ziekenhuis of een CAD-centrum (collectieve auto-dialysecentra), meestal drie maal per week. Een sessie duurt gemiddeld 4 uur.
  • Een tweede vorm van dialyse is een buikvliesspoeling of peritoneale dialyse. Dat is een behandeling die de nierfunctie vervangt: het buikvlies van de patiënt wordt gebruikt als filter voor de verwijdering van afvalstoffen en overtollig vocht. Een spoelvloeistof wordt via een blijvend katheter in de buikwand ingespoten en wordt via die katheter ook weer uit de buikholte gehaald.

Irina Van Gyseghem is al 3 jaar en 9 maanden dialysepatiënt. Zij past continue ambulante peritoneale dialyse toe, waarbij ze drie keer per dag een spoeling doet. “Het grootste fysische voordeel is dat het niet belastend is voor je lichaam. Daarnaast is het ook een heel groot voordeel dat ik vrij ben”, aldus Irina.

Dialysecentrum

AZ Delta heeft een goed uitgebouwd dialysecentrum op campus Rumbeke en een satellietcentrum in Menen en staat ook in voor een aantal CAD's  in andere ziekenten, meer bepaald in Tielt, Veurne en Torhout. Daardoor kan de patiënt zo dicht mogelijk bij huis zijn behandeling krijgen. 

Secretariaat nierziekten t 051 23 74 20 e secr.nierziekten@azdelta.be

Patiëntenbegeleiding

Patiëntenvereniging

De dienst werkt nauw samen met de vriendenkring Nierpatiënten Roeselare.

Psycholoog

Horanka Uyttenhove t 051 23 81 82 e horanka.uyttenhove@azdelta.be

Diëtisten

Conny Huyghe t 051 23 75 49 conny.huyghe@azdelta.be
Gill Dejager t 051 23 81 86 gill.dejager@azdelta.be
Marianne Casteele t 056 52 22 88 marianne.casteele@azdelta.be
Lies Petyt 050 23 27 38 lies.petyt@azdelta.be

Sociale dienst

Nele Vandewalle (campus Rumbeke – verblijfsafdeling nierziekten/nefrologie + dialyse) t  051 23 39 19 nele.vandewalle@azdelta.be
Sofie Van Hecke (campus Rumbeke – dialyse) 051 23 38 53 sofie.vanhecke@azdelta.be
Ilse Baert (campus Menen) 056 52 22 36 ilse.baert@azdelta.be
Marieke Trybou (campus Torhout) t 050 23 26 54 e marieke.trybou@azdelta.be

Spirituele zorg

Campus Rumbeke
Mieke Corneillie 051 23 63 21 mieke.corneillie@azdelta.be
Ingrid Espeel 050 23 26 59 ingrid.espeel@azdelta.be
Bruno Vanruymbeke 051 23 39 65 bruno.vanruymbeke@azdelta.be

Campus Menen
Eva Albrecht 056 52 20 37 eva.albrecht@azdelta.be

Campus Torhout
Els Margodt 050 23 26 52 els.margodt@azdelta.be
Ingrid Espeel 050 23 26 59 ingrid.espeel@azdelta.be

Lopende studies

De lopende studies op de dienst nierziekten kan je hier terugvinden.

Studieverpleegkundigen

Rik Alliet t 051 23 71 47 rik.alliet@azdelta.be
Kristof Larnout t 051 23 71 66 e kristof.larnout@azdelta.

Voorafgaande zorgplanning en palliatieve zorg

Campus Rumbeke
Stefaan Desmet 
t 051 23 81 70
e stefaan.desmet@azdelta.be

Campus Menen
Liesbet Scherpereel
t 056 52 21 96
e liesbet.scherpereel@azdelta.be

Campus Torhout
Ingeborg Fleurbaaij
t 050 23 26 17
e ingeborg.fleurbaaij@azdelta.be

Praktische info

Dialyse – moedercentrum Roeselare

Campus Rumbeke
Secretariaat hemodialyse: 051 23 38 98
Fax hemodialyse: 051 23 79 13

Coördinerend hoofdverpleegkundige
Stefaan Maddens – stefaan.maddens@azdelta.be

Hoofdverpleegkundigen
Karine Butaye – karine.butaye@azdelta.be
Valerie Vandamme – valerie.vandamme@azdelta.be
Lisa Decock – lisa.decock@azdelta.be
Jody Thermote – jody.thermote@azdelta.be

Peritoneale dialyse: 051 23 74 64

CNS nierziekten: Sabine Verniest – 051 23 39 05 – sabine.verniest@azdelta.be

Sociale dienst:
Nele Vandewalle – 051 23 39 19 – nele.vandewalle@azdelta.be

Centra voor collectieve autodialyse  (CAD)

Hoofdverpleegkundige
Shari Dedeygere – 051 23 39 66 – shari.dedeygere@azdelta.be

CAD campus Torhout 
Rembertlaan 21, Torhout - 050 23 25 91 – Fax: 050 21 68 35
Sociale dienst: Leen Delaere – 050 23 26 51 – leen.delaere@azdelta.be

CAD campus Menen
Rijselstraat - Kloosterpand in Menen - 056 52 23 75 – Fax 056 52 23 77
Sociale dienst: Ilse Baert – 056 52 22 36 – ilse.baert@azdelta.be

CAD Tielt (bij St.-Andriesziekenhuis Tielt)
Krommewalstraat 9-11, Tielt – 051 42 55 77 – Fax: 051 42 55 81

CAD Veurne - Vakantiedialyse (aansluitend bij Sint-Augustinuskliniek Veurne)
In samenwerking met Regionaal Ziekenhuis Jan Yperman Ieper
Klinieklaan 1,Veurne – 058 33 38 20 – Fax: 058 33 38 24

Aanvraagformulier voor vakantiedialyse: minstens een maand voor de eerste dialyse sturen aan CAD Veurne.